1. Home
  2. /
  3. Často kladené otázky

Často kladené otázky

Ako prebieha testovanie?

Na základe vyplnenej online Žiadosti o testovanie čuchu a zaslanie testu parfémovaných fixiek Vám zašleme test parfémovaných fixiek s identifikačným kódom na Vami uvedenú adresu.  Po vyplnení  a odoslaní online dotazníka Vám výsledok zašleme na Vašu e-mailovú adresu. Podrobnosti nájdete v rubrike Popis a postup testovania čuchu.

Ako dlho trvá vyplnenie dotazníkov?

Vyplnenie dotazníkov trvá približne 10-15 minút v závislosti od typu dotazníka.

Je použitie parfémovaných fixiek bezpečné?

Test parfémovaných fixiek je bezpečný. Je vyrábaný firmou Centropen, náplne fixiek sú bezpečné aj pre deti. Test je na vyšetrenie čuchu bežne používaný v Českej republike. Opatrnosť je potrebná iba v prípade alergikov.

Za ako dlho sa mi vráti čuch?

Zvyčajne sa čuch aj chuť obnovia po niekoľkých dňoch až týždňoch, v priemere po 7až 10 dňoch. U väčšiny pacientov dôjde k úprave poruchy čuchu. V prípade, že porucha čuchu pretrváva dlhšie ako 4 týždne po odznení ochorenia je doporučené obrátiť sa na ORL lekára.

Ako môžem návrat čuchu ovplyvniť?

Ak nedôjde k návratu čuchu spontánne, tak je odporúčaný čuchový tréning, o ktorom sa viac dočítate na  Čuchový tréning. Ďalšiu prípadnú liečbu určí výlučne lekár.

Ak pretrváva strata čuchu, znamená to, že som stále COVID-19 pozitívny?

Nie, strata čuchu môže pretrvávať dlhú dobu po vyliečení.

Kedy mám vyhľadať lekára?

Ak porucha čuchu pretrváva po odznení symptómov ochorenia viac ako 4 týždne, je vhodné navštíviť ORL špecialistu. Odporúčame vopred si otestovať si čuch, pomocou online Testu parfémovaných fixiek, ktorý poruchu čuchu objektivizuje a určí jej mieru. Výsledky testu budú akceptované ORL špecialistami, ktorých kontakty Vám v prípade potvrdenia poruchy pošleme.